Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

W dniach od 18 do 28 sierpnia 2019r. w miejscowości Złockie 77 koło Muszyny odbył się obóz szkoleniowo wypoczynkowy dowódców Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych powiatu krakowskiego. Udział w nim wzięło 46 członków MDP z 12 jednostek OSP reprezentujących 7 gmin powiatu krakowskiego. Młodzież została zakwaterowana w DW Kolejarz, gdzie również znajdował się drugi obóz MDP z OSP w Woli Batorskiej, powiat wielicki. Oprócz zajęć szkoleniowych, była duża ilość czasu przeznaczona na wypoczynek, gry i zabawy. Organizowane były wycieczki terenowe do Muszyny, Krynicy Zdroju, Grybowa, Tylicza, Bartnika Sądeckiego i inne. Młodzież aktywnie spędzała czas wykorzystując infrastrukturę wypoczynkową zlokalizowanš na terenie ośrodka, między innymi boiska do siatkówki plażowej, piłki nożnej, basen kąpielowy. Skorzystała też z paintballu, ścianki wspinaczkowej jak również z toru łuczniczego. Wieczorami gry, zabawy, grille i ogniska z gitarą, karaoke oraz inne atrakcje. Nasz i sąsiedni obóz wizytował wicemarszałek Łukasz Smółka z Urzędu Marszałkowskiego. Obóz odwiedził też Komendant Miejski PSP w Krakowie st. bryg. Paweł Knapik, który wziął udział w pracach jury przy wyborze Mistera i Miss obozu. Wypoczywająca młodzież zdała egzamin końcowy kursu i otrzymała tytuł Dowódcy MDP. Z obozu wróciła pełna wrażeń i nowych znajomości.
Obóz zorganizowaliśmy na potrzeby ZOP ZOSP RP w Krakowie przy wsparciu Komendy Miejskiej PSP w Krakowie, Komendy Głownej PSP, Starostwa Powiatowego oraz Samorządu Województwa Małopolskiego.

Jak było?

Dzień wyjazdu. Zaplanowany wyjazd o godz. 10.00 doszedł do skutku i do Krakowa planowo dojechano na godz. 13.00. Po drodze "wesoły autobus", na miejscu ostatnia zbiórka, podziękowania od organizatora dla uczestników, ich rodziców i kadry. Dh Jerzy ogłosił rozwiązanie obozu jednym, długim sygnałem gwizdka. Uczestnicy mogli się przywitać z rodzicami i pożegnać ze sobą. Wiele znajomości i sympati się zawiązało na tym obozie. Do zobaczenia za rok!

Ostatni - dziesiąty - pełny dzień na obozie. Od rana zaprawa prowadzona przez druhnę instruktorkę Agnieszkę. Po śniadaniu zapowiedziany egzamin końcowy jednak się odbył i wszyscy po małych perturbacjach go zdali. Jeszcze szkolenie z udzielania pierwszej pomocy, które jest na pewno potrzebne każdemu z nas. Po południu odbył się apel kończący kurs Dowódców MDP oraz podsumowujący cały obóz. Każdy z uczestników otrzymał garść upominków, a wyróżniający się obozowicze dodatkowe nagrody. Wieczorem odbyło się wspólne śpiewanie z podkładem muzycznym i tekstem na ekranie (karaoke). Znów zostaliśmy zaskoczeni kiełbaską z grilla... Dzisiejszy dzień był pełen wrażeń, ale i żalu po mijającym obozie, który jutro się skończy...

Dzień kolejny - dziewiąty - za nami. Dziś wycieczka do Grybowa i Sądeckiego Bartnika. Poznaliśmy ciężką pracę pszczół, pszczelarzy. Posmakowaliśmy różnego rodzaju miody, każdy z uczestników miał możliwość zrobienia świeczki z wosku pszczelego które mogliśmy zabrać ze sobą. Znów była kiełbaska z grilla... Wieczorem ostatnia dyskoteka obozowa... Zdjęcia z dyskoteki może wkrótce :) pozdrawiamy obóz OSP Wola Batorska z powiatu wielickiego, który jutro (wtorek) odjeżdża do domu... "...przy innym ogniu w inną noc, do zobaczenia znów..."

W dniu dzisiejszym jak to w niedzielę udaliśmy się na mszę św. do XVII-wiecznej Cerkwi niedaleko od ośrodka. Niedzielny dzień, do tego upalny więc większość czasu spędziliśmy na basenie. Podczas apelu zapominalscy musieli wykupić zgubione fanty. Wieczorem po kolacji odbyło się ognisko na którym instruktorzy dh Szymon i dh Krzysztof przygotowali pyszne kiełbaski. Była gitara i śpiew. Tak minęła nam niedziela. Do jutra!!!

W dniu dzisiejszym (siódmym) odwiedziliśmy pobliską Krynicę Zdrój. Przeszliśmy deptakiem, zobaczyliśmy grające fontanny, pomniki Adama Mickiewicza, Jana Kiepury, remontowane muzeum Nikifora. Niestety pijalnie wód zdrojowych były jeszcze zamknięte, więc zaspokoiliśmy się tylko widokiem przez szybę... Wspięliśmy się na nowo otwartą wieżę widokową na górze Słotwina która urzekła nas widokiem. Po południu relaks w basenie, zajęcia szkoleniowe a po kolacji wspólna dyskoteka z obozem MDP Wola Batorska z powiatu wielickiego. Zawiązały się nowe znajomości, a może coś więcej? Pozdrawiamy!!!

W dniu dzisiejszym (szóstym) oprócz realizowanego programu szkolenia na Dowódców Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, było wiele ciekawych atrakcji. Poznaliśmy sztukę strzelania z łuku klasycznego i sportowego. Następnie rozpoczęliśmy strzelanie z markerów "paintball". Pokolorowaliśmy trochę świata, rywalizując w grupach czteroosobowych na polu walki przeciwko sobie. Na szczęście większość bitew zakończyła się remisem, więc nie było sporów. Po południu popróbowaliśmy sił na ściance wspinaczkowej. Było to wyczerpujące, ale dotrwaliśmy do pysznej kolacji. Wieczorem niespodziewanie odwiedził nas Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka oraz Komendant Miejski PSP w Krakowie st. bryg. Paweł Knapik. Pamiątkowe zdjęcie z gośćmi zrobiliśmy wspólnie z obozem MDP z Woli Batorskiej. W towarzystwie Komendanta odbyły się wybory miss i mistera Obozu MDP Muszyna Złockie 2019.

Za nami 5 dzień szkoleń ale też zabaw. Po solidnym śniadaniu - szkolenia. Po obiedzie pogoda nie rozpieszczała, ale odbył się konkurs plastyczny w tematach "Trud Strażaka" i "Chrońmy nasze środowisko" oraz konkurs karaoke. Za to wieczorem organizator obozu wraz z kadrą zaskoczyli obozowiczów biesiadą w "Śwarnym szałasie" oddalonym o ok. 15 km od obozu. Była kapela góralska, tańce, śpiew, konkursy oraz wybory Zbója i Świarnej Góralki! Do tego wszystkiego smakołyki regionalne m.in. oscypki z ogniska. Dzień zakończył się wesoło i tanecznie. 

Kolejny 4 dzień obozowy. Dzisiaj mieliśmy rano zajęcia z ratownictwa technicznego oraz aparatów ochrony dróg oddechowych. prowadzili je (jak codzień) druhowie Krzysztof i Szymon. Był też samochód GBARt z JRG w Krynicy Zdrój. Po obiedzie mieliśmy wycieczkę do ogrodów sensorycznych a po kolacji zabawy w kalambury. Rozkręcamy sie coraz bardziej...

Trzeci dzień. Jak codzień rozpoczynamy od zaprawy porannej. Niezła zabawa na naszym obozie. Po posiłku porannym zajęcia na świeżym powietrzu a potem ze sprzętem. Na nasz obóz przyjechał średni samochód ratowniczo gaśniczy z JRG w Krynicy Zdrój. Opowiadali o swojej służbie i ich sprzęcie. Potem pamiątkowe zdjęcie. Wieczór też był wspaniały. Grill, zabawy, śpiewanie własnych piosenek. Oj, czas szybko mija..

W drugim dniu mieliśmy już zajęcia programowe. Mieliśmy zajęcia z musztry ale też wspaniale pluskaliśmy się na basenie. Oczywiście pyszne jedzenie, które dodaje nam sił do dalszych zajęć. Pogoda była świetna.

Na nasz obóz spotkaliśmy się na terenie JRG-5 skąd o godzinie 9:00 wyjechaliśmy wynajętym autokarem do Muszyny - Złockie. Na miejsce obozu dotarliśmy około godziny 12:00.

Pierwszym punktem programu na terenie ośrodka był przydział pokoi oraz rozpakowanie bagaży. Następnie. po szybkiej toalecie pyszny dwudaniowy obiad. Po przerwie obiadowej udaliśmy się na spotkanie z naszymi opiekunami, którzy rozdali nam koszulkii  czapeczki. Następnie, odczytany został regulamin obozu, przedstawiono zasady obowiązujące w czasie trwania obozu.

O godzinie 18:00 udaliśmy się na ostatni posiłek tego dnia, który dodał nam sił do uczestnictwa w wspólnych zabawach integracyjnych. Dzięki temu, każdy z nas mógł się poznać z pozostałymi obozowiczami.